100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Św. Jan Paweł II (1920-2005)

Nazywał się Karol Wojtyła. Dla przyjaciół Lolek. Być przyjacielem Karola… kto by nie chciał? Mieć za przyjaciela (przyszłego) Świętego… Tak po prostu. Zwłaszcza, że Ten Człowiek nie stronił od ludzi. Jako mały chłopak był zawsze wśród kolegów. Na studiach podobnie. Potem jako duchowny – chciał być dla każdego, kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu w codziennej modlitwie, z którą nie ustawał aż do końca. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Pamięć o Św. Janie Pawle II w pracach artystycznych dzieci i dorosłych

Z okazji 100. rocznicy urodzin oraz 15-tej rocznicy śmierci Jana Pawła II Centrum Kultury w Gdowie przygotowało konkurs plastyczny dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych pod honorowym patronatem Wójta Gminy Gdów – Zbigniewa Wojasa. Tematem były podróże Papieża Polaka. W piątek komisja konkursowa wybrała i nagrodziła nadesłane prace. W kategorii osób dorosłych przyznano I nagrodę dla Anny Radomskiej. Wśród dzieci i młodzieży przyznano wyróżnienie dla Piotra Pastuszaka, III nagrodę dla Amelii Skórskiej, II nagrodę dla Oliwii Strojnej. Najlepszą pracę w ocenie Jury wykonała Aleksandra Słodka. Gratulujemy!
O życiu i pontyfikacie Jana Pawła II przypominaliśmy również w rodzinnej krzyżówce, która ukazała się w pierwszym wydaniu kwartalnika „Mój Gdów”, jej hasłem były słowa Jana Pawła II : „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

„Rok 2020 został uchwalony przez Sejm Rzeczpospolitej Polski Rokiem Jana Pawła II. 18.05.2020 roku przypada 100. rocznica jego urodzin. Pragniemy podkreślić rolę Karola Wojtyły jako wielkiego patrioty i naszego Rodaka. Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. Dla nas pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne, dlatego pragniemy przybliżyć postać niezwykłego człowieka, wielkiego Małopolanina młodszemu pokoleniu w ramach organizowanych konkursów.” – mówi Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie – Wioleta Chmiela. Rok Jana Pawła II jeszcze się nie kończy, wierzymy że sytuacja w naszym kraju na tyle się ustabilizuje, że zaplanowana część muzyczna obchodów będzie możliwa do realizacji – dodaje.

Tydzień wspomnień o Janie Pawle II

Na stronie internetowej Gminy Gdów od 11 maja 2020 roku pojawiają się wspomnienia o Janie Pawle II związane z naszą gminą. Można m.in przypomnieć sobie premierę filmu „WIKARY – ksiądz Wojtyła w Niegowici”, która miała miejsce 4 listopada 2013 roku w Teatrze Groteska. Powspominać Karola Wojtyłę wspólnie z naszymi parafianami, wspomnieć uroczystą promocję znaczka pocztowego przedstawiającego kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici oraz księdza Karola Wojtyłę wśród dzieci przystępujących do I Komunii Świętej, a także przenieść się na moment do Regionalnej Izby Pamięci w Niegowici,  gdzie znajdują się m.in. pamiątki związane z pobytem Jana Pawła II na ziemi gdowskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z artykułami.
1. https://www.gdow.pl/aktualnosci/1920—2020-pamietamy.html
2. https://www.gdow.pl/aktualnosci/pamietacie-film-o-karolu-wojtyle.html
3. https://www.gdow.pl/aktualnosci/karol-wojtyla-we-wspomnieniach-parafian.html
4. https://www.gdow.pl/aktualnosci/tu-bylem—karol-wojtyla-w-niegowici—wirtualna-wyprawa-do-izby-regionalnej.html

Źródło: Gmina Gdów

Na okoliczność 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły Parafia w Niegowici zaprosiła na program Niegowić ON. To cykl siedmiu filmów – przewodników po Niegowici śladami Św. Jana Pawła II. 

Źródło: Parafia w Niegowici

 
 
 
 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content