Najprawdopodobniej każdy z nas słyszał o 1%, zwłaszcza w okresie od stycznia do kwietnia, gdyż jest to czas rozliczeń podatkowych. Jesteśmy „bombardowani” reklamami telewizyjnymi, radiowymi, prasowymi, które nakłaniają nas do przekazania 1% konkretnej organizacji. Mają one na celu zachęcić nas do wskazania konkretnego podmiotu, który dostanie te pieniądze.
I choć procedura przekazania 1% jest bardzo prosta, a liczba przekazujących rośnie z roku na rok, to jednak tylko 47% ogólnej liczby podatników złożyło w ubiegłym roku wnioski o przekazanie 1% należnego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. (źródło: strona ministerstwa finansów).
W kilku słowach wyjaśnimy czym tak naprawdę jest ten 1%, kto może go przekazać oraz jak wygląda procedura?
1% nie jest darowizną ani ulgą. Ze społecznego punktu widzenia jest to przejaw demokracji bezpośredniej. Dzięki niemu każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, „wspomagamy” ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”.
1% podatku dochodowego mogą przekazać organizacjom:
- podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych);
- podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
- podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
- 1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 na podstawie PIT -u otrzymanego z ZUS. Podatnicy, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku przez pracodawcę nie mają możliwości przekazania 1%.
Jak przekazać 1% ?- to proste:
- Wybrać organizację pożytku publicznego (OPP), której chcemy przekazać 1%
- Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym:
wpisujemy nazwę i numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1% należnego podatku. Jeśli go nie znamy, możemy go znaleźć m.in. na liście publikowanej przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej, a także w bazie ngo.pl.
Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla opp, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego. Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel). Przeznaczona jest na to specjalna rubryka „Informacje uzupełniające”
3. Złożyć zeznanie podatkowe i zapłacić podatek
Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek.
Pieniądze – 1% podatku należnego – na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy w lipcu lub w sierpniu roku podatkowego, w którym jest składane zeznanie podatkowe.
To my decydujemy czy nasz 1% trafi do chorych dzieci, osób starszych, zwierząt, na rzecz kultury czy szkoły. Wybór należy do nas.
Zapraszamy organizacje działające w naszej okolicy, które korzystają z 1% do przedstawienia się na naszym portalu. Nadesłane mailowo opisy zamieścimy w kategorii 1%. Czytelników zachęcamy do śledzenia nowych wpisów, być może zdecydują się Państwo przekazać swój 1% właśnie tym organizacjom?
źródło:ngo.pl