1 marca 2017,nie tylko Środa Popielcowa

1 marca, od 2011 roku  w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Święto przypadające na dzień dzisiejszy ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. Drugiej Konspiracji. Stanowili oni ruch niepodległościowy walczący o suwerenność Polski, uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Liczbę członków organizacji i wszystkich grup konspiracyjnych szacuje się na 120-180 tysięcy osób. 1 marca został wybrany ze względu na rocznicę rozstrzelania członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Egzekucja miała miejsce w 1951 roku w Warszawie.(*1). 

W wielu miastach w Polsce podejmowane są różne inicjatywy, aby uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych. Do jednej z nich przyłączyli się dobrze znani nam członkowie gdowskiej grupy biegowej GPR. Dawid, Ola i Paweł stanęli na starcie V Biegu Tropem Wilczym, by pobiec 5 kilometrów w hołdzie dla Żołnierzy Wyklętych w otoczeniu niesamowitych eksponatów Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Na mecie czekały piękne symboliczne medale i uścisk ręki pułkownika Zdzisława Kaczmarka – syna „Tygrysa”, jednego z Wyklętych (*2)

[Not a valid template]

W Wieliczce z okazji Dnia Żołnierzy Wykletych po raz pierwszy odbyło się widowisko rockowo-historyczne. 

„Chwała Bohaterom”- słowa te zabrzmiały bodaj na wszystkie możliwe sposoby. Zostały wypowiedziane, wyśpiewane i wykrzyczane. Ze sceny, z widowni zarówno przez artystów, jaki publiczności. Towarzyszyły im podziw, duma, wzruszenie i łzy. Emocji połączonej z dynamiką nie brakowało ani przez chwilę w czasie tego niezwykłego koncertu, który stanowił syntezę poezji, historii i rockowego brzmienia.

Koncert rozpoczął wielicki zespół Charakter. W jego repertuarze znalazły się własne kompozycje oraz covery, jak choćby Dzień Partyzanta. Występ grupy został przyjęty z ogromnym aplauzem. Gwiazdą wieczoru był zespół Contra. W programie koncertu znalazły się kompozycje lidera grupy Norberta „Smoły” Smolińskiego do wierszy polskich poetów: Zbigniewa Herberta, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajckiego, Cypriana Norwida, Juliusza Słowackiego czy Stanisława Wyspiańskiego. W piosenkach: Prolog Nowy, Po huraganach, Polska, Norwid, Chłopcy silni, Na znojną walkę, V Brygada, Obława, Czerwona zaraza czy Bij bolszewika poezja mieszała się z mocno energetyczną muzyką. Do tego Norbert Smoliński przywoływał wiele faktów związanych z historią, tym także związaną z Ziemią Wielicką. Mówił o faktach miejscach, ludziach…. Niezwykle wzruszającym momentem było oddanie hołdu Niezłomnym, w gronie których był obecny na koncercie kpt. Włodzimierz Wolny.

Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Wdzięczni za Ojczyznę. Powiat Wielicki wspólnie z gminą Wieliczka byli partneramitego wydarzenia (*3).

 

Także dziś przypada w Kościele Katolickiem początek Wielkiego Postu, zwany Środą Popielcową lub Popielcem. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą.Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku. W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia(*4).

źródło: (*1) http://www.1marca.pl/; 

(*2) FB GPR

(*3) https://www.powiatwielicki.pl/

(*4) pl.wikipedia.org

 

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content