Znamy laureatów VIII Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego

W dniu wczorajszym w Centrum Kultury w Gdowie odbył się finał VIII Festiwalu Piosenek Andrzeja Zielińskiego. Na scenie zaprezentowało się 17 uczestników, wyłonionych w czasie eliminacji. Usłyszeliśmy trzy chóry, jeden duet i 13 solistów.  Zmagania młodych artystów oceniał Andrzej Zieliński, założyciel grupy Skaldowie, honorowy obywatel Gdowa-przewodniczący jury, oraz jego brat Jacek Zieliński-współtwórca Skaldów i Janusz Gajec- muzyk, instrumentalista, mieszkaniec Winiar. 

Tradycyjnie każdy z uczestników wykonał wybrany utwór Andrzeja Zieliśńkiego. Na życzenie jury niektórzy mieli szansę zaprezentować się w drugim utworze, dowolnego autora. Usłyszeliśmy m.in takie utowy jak: „W żółtych płomieniach liści”, „Wiosna”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Prześliczna Wiolonczelistka”, ale także „Krąg życia”, „Polską Modonnę”,  czy „Między ciszą a ciszą”.

Jury przyznało pierwsze miejsca dla: Chóru ze SP im. Ks. Karola Wojtyły w Sławkowicach, który brawurowo wykonał piosenkę „Dziś prawdziwych cyganów już nie ma” oraz dla Zuzanny Nizioł, która zaśpiewała „Wiosna”(lat. klasy I-III), Julianny Sitko, która zaśpiewała piosenkę „Pod śliwką” (kat. klasy VII-VIII), Alexandra Spisaka z II L.O im. Króla Jana III Sobieskiego za piosenkę „Śpiewam bo muszę” (kat. szkoły średnie i dorośli) a także dla Grupy Wokalnej MiRŚ z Centrum Kultury w Łapanowie, za utwór  „Nie całuj mnie pierwsza” .

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodkie upominiki, pamiątkowe dyplomy, a laureaci tradycyjne króliczki. Nagrody wręczył Andrzej Zieliński- przewodniczący jury, Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas oraz Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela.

Korzystając z okazji zeszłoroczna laureatka Festiwalu Gabriela Fortuna, dziękowała braciom Zielińskim oraz Dyrektor Centrum Kultury, za możliwość wystąpienia razem z Andrzejem Zielińskim na jubileuszowym koncercie Andrzeja Zielińskiego, który odbył się kilka tygodni temu w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie.

Jurorzy wielokrotnie podkreślali bardzo wysoki poziom Festiwalu, zachwycając się umiejętnościami i zdolnościami młodych Artystów.

Podobnie jak w ubiegłych latach galę poprowadził Wacław Krupiński – krakowski dziennikarz.

Po Festiwalu udało nam się porozmawiać z laureatką I miejsca Julianną Sitko.

MG: Gratuluję I miejsca. Zaśpiewałaś piosenkę „Pod śliwką”-, to jeden z mniej znanych utworów Andrzeja Zielińśkiego. Czy ktoś Ci doradzał w  wyborze utworu?

JS: Dziękuję. Piosenkę wybrałam sama. Nie znałam jej wcześniej, znalazłam ją podczas szukania utworu na ten festiwal. Spodobała mi się ze względu na historię w niej zawartą. Myślę, że potrafi poprawić humor . Poza tym jak sama Pani zauważyła, piosenka ta jest mało znana, a warto takie przypominać.

MG: Co oznacza dla Ciebie to zwycięstwo?

JS: Chyba jeszcze do mnie dobrze to nie dotarło. Jestem na prawdę zaskoczona, nie spodziewałam się zwycięstwa. Ten występ był dla mnie bardzo ważny ze względu na to, że po raz pierwszy się otworzyłam. Na pewno zawdzięczam to nie tylko sobie, ale także mojej nauczycielce od śpiewu – Izabeli Mytnik i moim rodzicom, którzy tak bardzo mnie wspierają. Ten sukces dodał mi skrzydeł.

Dziękuje bardzo organizatorom, za danie szansy nie tylko mnie, ale i wszystkim uczestnikom na wzięcie udziału w tym festiwalu. Atmosfera była świetna, jury profesjonalne, muzyka zespołu Skaldowie ponadczasowa- dlatego ten konkurs jest tak wspaniały! Bardzo się cieszę, że mogłam wziąć udział w tym wydarzeniu.

 

Autor: admin

Udostępnij post na: