Z życia szkół…

Zapraszamy na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół.

Książnice

„Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”

Wiemy, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami aktywnie włączyli się już po raz drugi w akcję organizowaną przez sieć sklepów Biedronka.  Akcja ta inspirowała dzieci do codziennego czytania i trwała cały miesiąc listopad.  Nasza szkoła otrzymała  bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania. Materiały dydaktyczne zostały wzbogacone o wątki dotyczące edukacji ekologicznej. Pomogły one wychowawcom rozwijać świadomość ekologiczną wychowanków.

Na zajęciach obowiązkowych, a także dodatkowych uczniowie realizowali tematy z zakresu ekologii: „ Jesień w lesie- moje spotkanie z drzewem”, „Ziemia naszym królestwem”, „Mieć przyjaciół, to jakby widzieć cuda tam, gdzie nie dzieje się nic niezwykłego”, „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi, szukamy skarbów wokół nas.”

W klasach zorganizowano także „Dzień Głośnego Czytania.” W tym dniu uczniowie zasiedli wokół Magicznego Drzewa Słodziaków, które zostało wykonane z elementów nadających się do recyklingu. Drzewo to zainspirowało dzieci do dbania o najbliższe otoczenie, a także uwrażliwiło na rolę drzew w środowisku. Uczniowie także z rodzicami na ten dzień wykonali całą plejadę bohaterów czytanej książki. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wiemy, że pasję do czytania trzeba zaszczepiać już od najmłodszych lat.

Andrzejki

W naszej szkole dn. 28.11.2019 r. odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską. Najpierw bawili się młodsi, a później starsi uczniowie. Zabawę uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Wróżki przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Wiele emocji wzbudziły występy karaoke. Swoje talenty wokalne zaprezentowali zarówno uczniowie jak i pan dyrektor.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.

Wiatowice

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia to wyjątkowy czas, dlatego i u nas w szkole odbyły się różne zabawy i konkursy. Najpierw uczniowie szli po śladach misiowych, następnie było trochę gimnastyki, piosenek i dla relaksu masażyk.

Następnie odbyło się kilka konkursów, jak podnoszenie wykałaczki rękawicą kuchenną, dorysowywanie połowy Misia, układanie puzzli i przechodzenie labiryntów. Na koniec każdy uczeń ozdabiał głowy ciasteczkowych misiów. Na pamiątkę wszyscy otrzymali Dyplomy Przyjaciół Pluszowych Misiów. Podczas zabawy swoją niezawodną pomoc zaoferowali uczniowie klasy 8, którzy wspaniale przebrali się. Dzięki Radzie Rodziców każdy z konkursów zakończył się drobnymi upominkami.

Wycieczka do Muzeum Armii Krajowej w Krakowie

W piątkowy poranek uczniowie klasy VII i VIII odwiedzili Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Zaczęli od wysłuchania prezentacji dotyczącej działalności AK, a później…mogli przymierzyć hełmy, bejrzeć broń i wypełnić kenkartę. Następnie podzielili się na dwa zespoły: chłopców i dziewczyny i zagrali w grę wielkoformatową dotyczącą Akcji Burza. Zdecydowanie wygrał zespół chłopców. Na zakończenie wszyscy zwiedzili ekspozycję muzeum.

Projekt Uniwersytetu Dzieci

Uczniowie klasy trzeciej w ramach zajęć kreatywnych biorą udział w projekcie Uniwersytetu Dzieci. W związku z tym dowiedzieli się jak pracują roboty w fabrykach, a następnie spróbowali sami takie stworzyć.

Cyrk „Szok”

We wtorkowe południe 26 listopada, odwiedził naszą szkołę cyrk. Mogliśmy zobaczyć, ale też uczestniczyć w szalonych sztuczkach akrobatycznych. Mamy nadzieję, że spotkanie to dało naszym uczniom wiele niezapomnianych wrażeń.Cyrk Szok zorganizował dla nas pełen emocji pokaz. W trakcie przedstawienia mieliśmy okazje zobaczyć wspaniałe akrobacje i budzące w nas podziw sztuczki. Myślę jednak że największe zainteresowanie i emocje wzbudził w nas wąż, którego uczniowie mieli okazję dotknąć i zobaczyć z bliska. Mamy nadzieję, że cyrk odwiedzi nas jeszcze nie raz i pokaże nam nowe wspaniałe atrakcje.

Niegowić

22 listopada w naszej szkole odbyło się przedstawienie cyrku „SZOK”.

25.11.2019r. uczniowie klasy VIa przygotowali spektakl profilaktyczny reżyserowany przez p. Małgorzatę Wilkońską.

Andrzejki – wieczór wróżb i zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Jako ciekawostkę można dodać,że w Szkocji obchodzony 30 listopada dzień świętego Andrzeja jest świętem narodowym.

W naszej szkole też hucznie obchodzono andrzejki, wszyscy od najmłodszych po najstarszych bawili się w rytmie hitów muzycznych, nie obyło się równiez bez wróżb, między innymi; która dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż, lub szukania szczęśliwej wróżby w baloniku. Wszyscy świetnie się bawili, był to czas pełen radości i zabawy, a przeciez właśnie oto chodzi. Imprezę andrzejkową zorganizował Samorząd Uczniowski, oprawę muzyczną przygotowali  uczniowie: Kacper Lech i Rafał Widor. 

Szlakiem architektury barokowej

Klasa VIB wybrała się na wycieczkę do stolicy małopolski  by poznać styl okresu baroku w architekturze Krakowa. Jak zwykle miasto zachwyciło nas pięknymi zakątkami, obok których często przechodzilmy a nie mamy pojęcia co w sobie kryją, jaką mają historię i jak są piękne.

naszą wycieczkę rozpoczęciliśmy od przejścia Plantami w kierunku kościoła św. Anny, który był naszym pierwszym celem na szlaku barokowego Krakowa, pani przewodnik  przedstawiła nam jak były budowane ówczesne kościoły (cechy charakterystyczne np. kopuła), następnie zobaczyliśmy wnętrze tej budowli, poznaliśmy koncepcję wystroju wnętrza budowli. Następnie udaliśmy się na ulicę Grodzką gdzie znajduję się kolejny kościół w typowym stylu barokowym, jest to kościół Piotra i Pawła. Uczestnicy wycieczki byli pod wrażeniem przepięknych zdobień, malowideł,portali i kunsztu artystów tamtej epoki. Po tych wrażeniach artystycznych wsiedliśmy w tramwaj i  udaliśmy się do kina na film ,,Czarownica”, który przeniósł wszystkich w świat baśni i odwiecznej walki dobra ze złem, gdzie dobro naszczęście zawsze wygrywa. W bardzo radosnych nastrojach wróciliśmy do domu. To był bardzo udany wyjazd.

Bilczyce

Świąteczne pierniczki

27 listopada w oddziale przedszkolnym zrobiło się bardzo świątecznie. Wszystko za sprawą pachnących pierniczków. Dzieci ozdabiały ciastka upieczone przez panią Kasię, mamę Olka. Miały do wykorzystania lukry, pisaki oraz mnóstwo kolorowych ozdób. Wyszło przepięknie! Wszystkie ciastka kuszą wyglądem i niektórym trudno było się powstrzymać przed ich zjedzeniem. Świąteczne pierniki będzie można kupić na kiermaszu bożonarodzeniowym organizowanym w naszej szkole.

 

Dzień Pluszowego Misia

27 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko przyniosło swojego ulubionego pluszaka. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się skąd wziął się pomysł na stworzenie takiej zabawki, jak dawno to było oraz kto był pomysłodawcą. Misie towarzyszyły nam nie tylko w nauce, ale także w zabawie. Na koniec dnia każdy dostał odznakę- nalepkę na dowód tego, że świętował dzień pluszowego misia.

Jaroszówka

Andrzejki w „Bajecznej krainie” w Bochni

Dnia 25 listopada w naszej szkole odbył się po raz pierwszy „Dzień Pluszowego Misia”.

Po tanecznym powitaniu, dzieci „na wybiegu” prezentowały swoje ukochane misie a potem poznały historię powstania pierwszej pluszowej maskotki na świecie. Następnie rozpoczęły się konkursy sprawnościowe. Nie zabrakło w nich śmiechu. Uczniowie klas 0-III rywalizowali w następujących konkurencjach: wrzucanie wykałaczek do miski w rękawicy kuchennej, zlizywanie miodu z talerza, rysowanie z zamkniętymi oczami, układanie puzzli oraz wycinanie i naklejanie misia na czas. Po tych atrakcjach przyszła pora na gimnastykę z ulubionymi misiami. Zmęczeni po „wygibasach” uczniowie usiedli i wysłuchali ciekawostek o niedźwiedziach brunatnych, a następnie wzięli udział w quizie i posłuchali bajki o Maćku, który uratował zepsuty ząb swojego ukochanego misia. Potem dzieci z każdej z klas namalowały Kubusia Puchatka. Na koniec wszyscy razem obejrzeli bajkę „Miś Yogi”. Cały dzień obfitował w wiele atrakcji i wrażeń. Dzieci z uśmiechem na twarzy zakończyły „misiową przygodę”.

Szczytniki

Konkurs na „Najpiękniejszy bukiet jesienny” 

Konkurs przebiegł w dwóch kategoriach :indywidualnej i klasowej. W kategorii indywidualnej było ocenianych 6 prac uczniów a w drugiej kategorii 8 prac klasowych .Autorzy wszystkich prac wykazali się ogromnym zmysłem artystycznym i ciekawym wykonaniem bukietów. Jury oceniało w skali 0-3 punktów, cztery obszary: zgodność treści z tematem, estetykę wykonania, wkład pracy autora oraz oryginalność pomysłu.

Pierzchów

Zabawa andrzejkowa

Zręczyce

Zabawy andrzejkowe

Gdów

W związku ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, dnia 21 listopada br. w naszej szkole zorganizowane zostało Szkolne Dyktando Niepodległościowe ,,Po polsku o historii” skierowane do uczniów klas IV-VIII.

Celem konkursu było doskonalenie przez uczniów umiejętności poprawnej pisowni, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskiwania niepodległości przez Polskę, a także popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej. Jako pierwsi do ortograficznych zmagań przystąpili uczniowie klas IV-VI, którzy uzupełniali luki w tekście poświęconym trudnym powrotom do domu żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Następnie, w ortograficzne szranki stanęli przedstawiciele klas siódmych i ósmych, zaś tekst, z którym przyszło im się zmierzyć, poświęcony był zaangażowaniu kobiet w działalność patriotyczno-społeczną po roku 1918.

W środę 27 listopada uczniowie szkoły podzieleni na dwie grupy wiekowe ( IV – V oraz VI – VIII) bawili się podczas zabawy andrzejkowej .

Tańce, wróżby i zabawy integracyjne towarzyszyły zarówno młodszym jak i starszym.

Przed zabawą młodszej grupy odbył się pokaz mody odblaskowej. Uczniowie prezentowali stroje odblaskowe w kategorii: moda dyskotekowa i sportowa.

źródło: http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/; http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/; http://sppierzchow.gdow.pl/; http://www.spjaroszowka.szkolnastrona.pl/; https://spszczytniki.szkolnastrona.pl/, https://spbilczyce.edupage.org/; https://spksiaznice.edupage.org/; https://spniegowic.szkolnastrona.pl/; http://www.spwiatowice.szkolnastrona.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na: