Z życia szkół…

W związku z przypadającym w poniedziałek, 14 października, Dniem Edukacji Narodowej w Szkołach zorganizowano uroczyste akademie. W kilku placówkach odbyły się już ślubowania klas pierwszych. Zapraszamy, jak w każdą środę, na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół. 

Zręczyce

Sałatka jarzynowa w klasie 0 „a”

Z myślą o witaminach dla własnych organizmów, grupa 0 „a” postanowiła zrobić pyszną sałatkę jarzynową. Przy tej okazji przedszkolaki poznały wygląd, smak i zapach niektórych składników. Dzieci rozpoczęły pracę od starannego umycia rąk. Po tym przygotowaniu, przedszkolaki zasiadły do stołów i rozpoczęło się wielkie krojenie. Gdy wszystkie składniki były już gotowe, dzieci wymieszały je. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze, urządzając prawdziwą ucztę! Wszystkie dzieci z apetytem zjadły wspólnie przygotowaną sałatkę.

Szkolny konkurs na oryginalny różaniec

Pierzchów

Oblaskowa Moda-w dniu 14 października, po uroczystej akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w ramach działań związanych z konkursem „Odblaskowa Szkoła”, miał miejsce pokaz mody odblaskowej. Uczniowie klas od IV do VIII przygotowali zestawy strojów odblaskowych promując w ten sposób noszenie odblasków, a tym samym zapewniając sobie bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły. Hasłem przewodnim były słowa: „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”. Następnie wszyscy uczniowie, łącznie z klasami zerowymi, przemaszerowali ulicami Pierzchowa promując noszenie odblasków. Uczniowie klas młodszych prezentowali znaki drogowe wykonane przy pomocy rodziców, aby zaznaczyć jak ważna jest umiejętność rozpoznawania i przestrzegania znaków drogowych oraz przepisów ruchu drogowego. Nad bezpieczeństwem przemarszu czuwali przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Pierzchowie, rodzice oraz nauczyciele za co im bardzo serdecznie dziękujemy.

Klasa VIII w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau

Dzień Zwierząt

W dniu 8 października z inicjatywy szkolnego Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Zwierząt. Uczniowie w dwóch grupach wiekowych mieli możliwość zobaczenia zwierzątek swoich kolegów, a także wysłuchania krótkich prezentacji na ich temat. Pojawiły się między innymi: królik, kilka chomików, jaszczurka – agama brodata, rybki oraz pająki. Największą atrakcją cieszyły się „pupile” absolwenta naszej szkoły – Krystiana Pieprzyka, który zaprezentował nam kilka ogromnych ptaszników, egzotycznego ślimaka pokaźnych rozmiarów, a także wiele innych zasuszonych okazów. Krystian ciekawie opowiadał o swoim hobby, a uczniowie słuchali i wpatrywali się z zaciekawieniem. Następne wspólne spotkanie za… rok? 🙂

 

Szczytniki

Wycieczka uczniów klas IV i V po Ziemi Wiśnickiej

11 października 2019 r. uczniowie z klas IV i V pod opieką wychowawców brali udział w wycieczce edukacyjno-krajoznawczej po Ziemi Wiśnickiej. Najpierw zwiedzili Rynek Nowego Wiśnicza, poznając słynne postaci historyczne związane z miastem: Stanisława Lubomirskiego – założyciela i fundatora Nowego Wiśnicza oraz Jana Matejkę – najsłynniejszego polskiego malarza historycznego mieszkającego i pracującego w Nowym Wiśniczu.By lepiej poznać życie i twórczość Matejki, uczniowie spacerem po uroczym jesiennym parku udali się do „Koryznówki” – Muzeum Pamiątek po Janie Matejce. Zobaczyli w nim XVIII-XIX-wieczne meble, obrazy, szkice i różne przedmioty będące pamiątką pobytów słynnego malarza na wiśnickiej ziemi. Głównym punktem programu była wizyta na Zamku w Wiśniczu – rezydencji Kmitów i Lubomirskich, wspaniałej warownej budowli. Uczniowie poznali wraz z przewodnikiem historię zamku, zwiedzili kaplicę zamkową,  kryptę grobową Lubomirskich,  „Trasę nietoperza” i wystawę średniowiecznych narzędzi tortur. Jednak największą atrakcją była multimedialna przygoda – Bastion VR, czyli prezentacja wykorzystująca najnowsze zdobycze techniki (urządzenie Occulus). Uczniowie mogli przenieść się w czasie do XVII wieku i zobaczyć życie mieszkańców zamku unosząc się nad komnatami, kuchnią, piwniczką zamkową, a w końcu nad całą osadą wiśnicką i wzgórzem zamkowym.

Wycieczka do Tarnowskich Gór i Radzionkowa

Bilczyce

Wycieczka do Muzeum Narodowego

8 października uczniowie z klas 0-III oraz z klasy VI uczestniczyli w lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzieci z zerówki i z klasy I wzięły udział w zajęciach ” Kto Ty jesteś?”. Była to muzealna lekcja patriotyzmu, w czasie której obejrzały między innymi:  zbroje, mundury oraz wojenne chorągwie. Ponadto, zapoznały się   z symbolami narodowymi,  dowiedziały się czym jest patriotyzm, dlaczego  na fladze są kolory  biały i czerwony oraz dlaczego w polskim godle jest biały orzeł. Uczniowie klasy II i III podczas zajęć w Domu Jana Matejki poznali najważniejsze wydarzenia z życia wielkiego polskiego malarza. Zapoznali się z takimi pojęciami jak: portret, autoportret, karykatura, rekwizyt. Uczniowie klasy VI na lekcji muzealnej w Galerii Rzemiosła Artystycznego poznali historię mierzenia czasu i rodzaje zegarów. Dzięki lekcjom w Muzeum Narodowym uczniowie nie tylko ciekawie spędzili czas, ale i dowiedzieli się wielu nowych rzeczy.

Książnice

Wycieczka do Nowego Wiśnicza

9 października uczniowie klas młodszych udali się na wycieczkę do Wiśnicza. Na początku udaliśmy się do Zamkowej Akademii Alchemii na warsztaty. Braliśmy udział w „wybuchowych” doświadczeniach oraz sami przeprowadzaliśmy eksperymenty. Posługiwaliśmy się prostym sprzętem laboratoryjnym.  Została nam również przybliżona postać najsłynniejszego polskiego alchemika Michała Sędziwoja, urodzonego w małej wiosce koło Limanowej.  Następnie zasiedliśmy w „Zamkowej Kawiarni”, wyjątkowym miejscu przy gorącej czekoladzie oraz herbacie. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się wraz z przewodnikiem zwiedzać zamek. Twierdza ta jest miejscem wyjątkowym. To w końcu jeden z największych zamków w Polsce. Poznaliśmy historię powstania związaną z rodem Kmitów, a później z rodem Lubomirskich. Zapoznaliśmy się także ze staropolskimi zwyczajami i obyczajami. Usłyszeliśmy także wiele ciekawostek z życia na zamku. Kolejnym punktem planowym w tym dniu był sklepik z pamiątkami, gdzie prawie wykupiliśmy cały towar.  Moc atrakcji w tym dniu sprawiła, że zaraziliśmy się pasją do historii i jej poznawania, a warsztaty  rozwinęły w każdym z nas pasję badawczą.

Wycieczka do Skansenu

Niegowić

XIX Pielgrzymka Szkół Rodziny Jana Pawła II

10 października 2019 roku odbyła się XIX Pielgrzymka Szkół Rodziny Jana Pawła II na Jasnej Górze. W Pielgrzymce tej uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Niegowici. Po uroczystej Mszy Świętej zwiedzaliśmy zabytki Jasnej Góry: bastion św. Rocha, muzeum 600-lecia, salę rycerską, bazylikę i oczywiście kaplicę Matki Boskiej.

 

Niegowić dwunastą szkołą w Małopolsce !

10 października w Nowym Targu odbyły się wojewódzkie sztafetowe biegi przełajowe. Nasza szkoła wraz z SMS Wieliczka reprezentowały Powiat Wielicki w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej Dziewcząt. Nasza drużyna w składzie: WIktoria Flak, Izabella Zawadzka, Kamila Kowalska, Matylda Wolko, Maria Bułat, Aleksandra Widor, Julia Król, Emilia Lutyńska, Anita Chwastek, Kamila Mucha oraz Wiktoria Kudłacz zajęła znakomite 12 miejsce ! W zawodach wzięły udział 32 drużyny. Dziewczyny po raz kolejny pokazały siłę i charakter walcząc o każdą pozycję z rywalkami, które nacodzień trenują lekkoatletykę!

 

Wiatowice

Wycieczka do Częstochowy

10 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiatowicach udali się na wycieczkę do Częstochowy. Wczesnym rankiem wyruszyli w kierunku sanktuaryjnego miasta. Opiekunkami były s. Marzena Karteczka oraz pani Małgorzata Feliks. Mimo że było zimno, to panowała gorąca atmosfera. Wkrótce więcej szczegółów.

Spotkanie z policjantami Komisariatu Policji w Gdowie

W ramach działań profilaktycznych związanych z bezpieczeństwem dzieci, 8 października 2019 r. uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Wiatowicach uczestniczyli w spotkaniu z funkcjonariuszami policji pracującymi na co dzień w Komisariacie Policji w Gdowie. Prowadzący spotkanie zwracali uwagę, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w szkole i na drodze. Przypomnieli zasady poruszania się po ulicy, chodniku oraz podczas jazdy rowerem. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien posiadać. Była to pouczająca lekcja o bezpieczeństwie, połączona z prezentacją, w czasie której uczniowie mogli obejrzeć rekwizyty policyjne.

 

Ślubowanie klas pierwszych

Święto Edukacji Narodowej w naszych szkołach

źródło: http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/, http://sppierzchow.gdow.pl/, https://spszczytniki.szkolnastrona.pl, https://spbilczyce.edupage.org, https://spksiaznice.edupage.org/news/; http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl; http://www.spwiatowice.szkolnastrona.pl, 

Autor: admin

Udostępnij post na: