Z życia szkół…

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń „Z życia szkół…”.

Winiary i Niegowić- żywa lekcja przyrody

1 października w szkołach miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – „Żywa lekcja przyrody”, podczas której uczniowie mogli obejrzeć z bliska żywe owady (straszyka nowogwinejskiego i filipińskiego), pająki (wśród nich ptasznika czerwonoodwłokowego i ptasznika złotego) oraz skorpiona. Oglądali i podziwiali także płazy (aksolotla – kijankę salamandry meksykańskiej oraz traszki pirenejskie) i gady (scynka ognistego, gekona tygrysiego i węża zbożowego). Nietypowe spotkanie z przyrodą, a mianowicie ze zwierzętami egzotycznymi okazało się bardzo interesujące. Poza zdobytą, nową wiedzą na temat budowy tych żywych organizmów, sposobu odżywiania i tego, gdzie występują, dzieci zadawały mnóstwo pytań. Dostarczyło to wiele radości i wrażeń.

Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem.  Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań wśród naszych uczniów.

 

Gdów

Czytusie – 1 października uczniowie klasy I c i II c rozpoczęli realizację projektu „Czytam z klasą – lekturki spod chmurki”. W trakcie pierwszych zajęć powstały piękne i „Czytusie” i uczniowie ozdobili swoje Lekturniki.

Akcja ważenia plecaków!

Pod koniec września i na początku października Samorząd Szkolny przeprowadził akcje ważenia plecaków  mającą na celu uświadomienie uczniom szkodliwości noszenia zbyt ciężkich plecaków. Każdy uczeń miał możliwość zważenia swojego tornistra na szkolnym korytarzu. Chętni, którzy znali wagę swego ciała, mogli dowiedzieć się, czy masa plecaka nie jest zbyt duża. Każdy ważący się uczeń otrzymał małą ulotkę informującą o masie plecaka oraz o tym co może zrobić, by ją zmniejszyć.

Zręczyce

Wyprawa na kręgle – nagroda za aktywność w Projekcie „Kierunek przyszłość” – 07.10.2019r.

Pierzchów

30 września 2019r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka, święto bardzo popularne wśród nastolatków. Dziewczęta z SU złożyły chłopcom tym małym i dużym życzenia w dniu ich święta, częstując słodyczami. Z tej okazji chłopcy z kl. IV-VIII rozegrali między klasami mecz piłki nożnej. Rywalizację rozpoczęliśmy od meczu pomiędzy klasą V i IV, w którym zwycięstwo odnieśli starsi chłopcy 2:0. Drugi mecz rozegrały klasy VI i VII, był to wyrównany pojedynek, ponieważ chłopcy z tych klasach są w podobnym wieku. Bramki strzelali tylko siódmoklasiści wygrywając 2:0. Ostatnim meczem turnieju była rywalizacja dwóch najstarszych klas, gdzie klasa VIII okazała się o 2 bramki lepsza od swoich kolegów z VII klasy (2:0).

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia4 października klasy III, IV oraz V wzięły udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Uczniowie sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia najpierw podczas „egzaminu”, a potem w czasie gier i zabaw.

Jaroszówka

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia -w piątek 4 października 2019 roku obchodziliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Również w naszej szkole znalazła się grupa uczniów, którzy postanowili zmierzyć się z tym wyzwaniem. W zabawach i konkursach matematycznych poświęconych tabliczce mnożenia wzięli udział uczniowie z klas II i III oraz z grupy starszej z klas IV, V, VII i VIII.

 

Bilczyce

23 września dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały nadejście jesieni. Z przyniesionych kasztanów, żołędzi, kolorowych liści, jarzębiny zrobiliśmy jesienny kącik. Dzieci wykonały też prace plastyczną przedstawiającą Panią Jesień. Wybraliśmy się także na spacer, na których szukaliśmy pierwszych oznak jesieni.

24 września korzystając z pięknej pogody uczniowie klasy VII wybrali się na ognisko. Wszyscy byli dobrze przygotowani do imprezy – każdy zabrał ze sobą to, co lubi najbardziej. Były więc kiełbaski, oscypki, serki, a nawet słodkie  pianki. Na miejscu czekało przygotowane przez gospodarzy  rozpalone ognisko i ciepła herbata. Po upieczeniu  smakołyków  i wspólnym posiłku, uczniowie podzielili się na dwie drużyny i rozegrali krótki mecz. Wspólnej  grze  towarzyszył  pies Nero. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik ogniska otrzymał słodką  babeczkę.

30 września w zerówce obchodziliśmy Dzień Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców piękne prezenty, zrobiły dla nich krawaty. Po wręczeniu prezentów i złożeniu życzeń chłopcom na wszystkich czekała słodka niespodzianka.

 

Książnice

Pasowanie na czytelnika- w naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku uczniowie klasy I wraz z panią wychowawczynią, Elizą Szostak, przybyli do biblioteki, aby złożyć uroczyste przyrzeczenie. Pierwszaki oficjalnie zostały przyjęte do grona czytelników biblioteki szkolnej. Uroczyste pasowanie  odbyło się 3.10.2019 r. Żeby stać się czytelnikiem naszej szkolnej biblioteki uczniowie klasy pierwszej musieli przejść egzamin, który przygotowała p. Anna Szostak – opiekun biblioteki.J Oczywiście wszyscy zdali!!! Uczniowie doskonale poradzili sobie z zagadkami o bajkach, książkach i bibliotece oraz rozwiązali test wiedzy o postaciach bajkowych. Pierwszoklasiści dowiedzieli się też jak szanować książki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz dowiedzieli się jak należy zachować się w bibliotece. Zapoznali się też  z zasadami wypożyczania, regulaminem oraz wypożyczyli swoją pierwszą lekturę. Na zakończenie zajęć wszyscy otrzymali drobne upominki w postaci książeczek, dyplomy pasowania na czytelnika.

Święto Chłopców obchodzone jest co roku 30 września. W CZWARTEK 3.10.2019 r. z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla chłopców  niespodziankę – DYSKOTĘKĘ SZKOLNĄ dla klas IV-VIII.
Wszyscy uczniowie wyśmienicie się bawili przy swoich ulubionych piosenkach, do zabawy zachęcali Krzysiu Pączek i Adaś Migdał, którzy na dyskotece wcielili się w rolę DJ-ów.

Niegowić

2 pażdziernika uczniowie klasy V a udali się na wycieczkę do Krakowa. Głównym celem było Muzeum Archeologiczne, w którym uczniowie wzięli udział w warsztatach „Starożytny Egipt — kraina mumii.” Podczas zwiedzania wystawy „Bogowie starożytnego Egiptu” dowiedzieli się dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych i jak rozwijał się i przebiegał proces tworzenia mumii, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali także zwierzęta.W części praktycznej wykonali mumię i sarkofag, odtwarzając proces balsamowania stosowany w starożytnym Egipcie.

Po zajęciach warsztatowych uczniowie wyruszyli na ulicę Floriańską. Podziwiali piękno krakowskich plant, które przystroiły się w jesienne barwy, zatrzymali się pod papieskim oknem, następnie ulicą Bracką udali się na krakowski rynek, który jak zwykle pełen był turystów. I w końcu kolejny cel – seans w kinie 7D, VR. Film „Solar system, „choć bardzo krótki, dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń.

II miejsce zajęła drużyna dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w powiatowych zawodach w sztafetowych biegach przelajowych. 

Dzięki tak wysokiemu miejscu nasze dziewczyny będą reprezentować powiat wielicki na wojewódzkich zawodach w Nowym Targu, które odbędą się 10 października.

 

źródło: http://www.spwiniary.gdow.pl/, http://www.spgdow.szkolnastrona.pl, http://spzreczyce.szkolnastrona.pl/, http://sppierzchow.gdow.pl/, http://www.spjaroszowka.szkolnastrona.pl/, https://spbilczyce.edupage.org, https://spksiaznice.edupage.org/, http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl, 

 

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mojgdow/public_html/mojgdow.pl/wp-includes/functions.php on line 4552