Z życia szkół…

Zapraszamy na przegląd wydarzeń z życia naszych szkół.

Winiary

W dniach 27-28 marca 45 uczniów naszej szkoły z klas IV, V oraz VII wzięło udział w wycieczce. Na początku spędziliśmy czas w Lipnicy Murowanej. Wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji pani przewodnik oraz zwiedziliśmy kościół św. Szymona i drewniany kościół św. Leonarda, wpisany na listę zabytków UNESCO. Na lipnickim rynku zjedliśmy drugie śniadanie. Następnie udaliśmy się w kierunku wzgórza Paprotna Bocheńsko-Wiśnickiego Parku Krajobrazowego. Celem naszej wyprawy były imponujące Kamienie Brodzińskiego. Później udaliśmy się do Nowego Wiśnicza. Tam zwiedziliśmy przepiękny zamek oraz wzięliśmy udział w wirtualnej przygodzie w bastionie VR. Po obiedzie wyruszyliśmy na spacer po okolicy. Zobaczyliśmy „Koryznówkę” (Dom Pamiątek po Janie Matejce) oraz Rynek miasta z licznymi zabytkami i pomnikami. Wieczór i noc spędziliśmy w Kopalni Soli w Bochni. Oprócz zwiedzania, połączonego z przejazdem podziemną kolejką, czekało na nas wiele atrakcji – gry na boisku sportowym, dyskoteka oraz zjeżdżalnia. Rano, po pysznym śniadaniu, udaliśmy się do Muzeum Motyli, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć mnóstwo przepięknych okazów z całego świata.

Jaroszówka

21 marca jak co roku, powitaliśmy wiosnę. Dzieci z młodszych klas przygotowały marzanny. Potem były zagadki o wiośnie przygotowane przez klasę 3. Następnie dzieci zaśpiewały piosenkę i wyrecytowały wiersze. Na koniec rozprawiliśmy się z zimą i powitaliśmy wiosnę. 

W poniedziałek 25 marca w naszej szkole odbył się pokaz talentów. Uczniowie pochwalili się swoimi umiejętnościami i zdolnościami. Było świetne liczenie w pamięci  i piękne czytanie zaprezentowane przez pierwszaków. Inni prezentowali talenty recytatorskie, muzyczne i sportowe. Były też talenty plastyczne oraz kucharskie. 

Gdów

W piątek, 29 marca 2019 r klasy 0a oraz Ic były na wycieczce zorganizowanej  pod hasłem „Wiosenne przebudzenie” na Zaczarowanym Wzgórzu w Czasławiu. Wycieczka miała bogaty program.

Uczniowie obejrzeli różne rodzaje jajek, obserwowali eksperymenty z ich wykorzystaniem. Wykonali pisankę z piankoliny, szukali czekoladowych jajek, rozpalili ognisko przy pomocy krzesiwa. Dużą atrakcją było mini ZOO, w którym dzieci karmiły kozy. Najciekawsza okazała się jednak jazda konna. Organizatorzy zapewnili wiele ciekawych zabaw ruchowych np. „Kto pierwszy po jajko” , „Krzykacze”, „Kura- Jajko”.  W trakcie zajęć,  wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani pysznym żurkiem, pierogami i ciastem.

Zręczyce

W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny dzieci z oddziałów przedszkolnych 0 a i 0 b wspólnie przywitały tak bardzo wyczekiwaną nową porę roku. Przedszkolaki przywitały wiosnę piosenką „Maszeruje wiosna”, a następnie pełne pozytywnej energii uczestniczyły w zabawach ruchowych z elementami rywalizacji, do których wykorzystały zielone balony. W tym dniu kolor zielony dominował również w ubiorze dzieci, które w ten sposób chciały wyrazić swoją radość związaną z nadejściem wiosny. Na zakończenie tego wyjątkowego dnia dzieci zasadziły piękne kwiaty przed budynkiem szkoły, zarówno te prawdziwe, jak i te, które wcześniej samodzielnie wykonały z papieru i bibuły. Po tak radosnym powitaniu wiosny dzieci wybrały się na spacer w okolice szkoły, aby poszukać oznak nowej pory roku. Przedszkolaki uważnie obserwowały otaczającą ich przyrodę i dostrzegły wiele śladów wiosny, która już na dobre zagościła nie tylko w naturze, ale też w sercach wszystkich dzieci, co można było dostrzec na ich uśmiechniętych buziach.

Pierzchów

Pierwszaki przywitały wiosnę

Książnice

21 marca to szczególna data w kalendarzu. W tym dniu rozpoczyna się kalendarzowa wiosna. Samorząd Uczniowski postanowił uczcić ten dzień, przypominając wszystkim uczniom jak ważne jest dbanie o naturę i środowisko. W tym celu każda klasa zobowiązana była do przygotowania gazetki ściennej o tematyce ekologicznej, uczniowie ubrali się tez w stroje, które swym kolorem nawiązywały do żywiołów ziemskich: pomarańczowy, żółty, czerwony, brązowy, niebieski i biały.Podczas krótkiego apelu zaprezentowana została symbolika poszczególnych kolorów, uczniowie wzięli także udział w prelekcji filmu Ochrona środowiska w Unii Europejskiej.Zwieńczeniem obchodów Dnia Wiosny było posadzenie na terenie szkoły drzewek owocowych. Każda klasa oraz pracownicy szkoły posadzili swoją roślinę, która mamy nadzieję w przyszłych latach zaowocuje dorodnymi i zdrowymi i ekologicznymi owocami. Drzewka owocowe (10 szt.) oraz nagrody w szkolnym konkursie zbiórki makulatury zostały sfinansowane z pieniędzy Samorządu Uczniowskiego.Wiosenne ożywienie w przyrodzie jest świetną okazją do przypomnienia o przyjaznym dla przyrody stylu życia. Edukacja ekologiczna zachęcająca do ochrony przyrody nie ma ograniczeń wiekowych a w tak kolorowym i wesołym wydaniu z pewnością została zauważona i mamy nadzieję na pozytywne efekty.

Szczytniki

Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Szczytnikach w składzie: Milena Gaj, Angelika Filipek i Kacper Turecki – zwyciężyła w Finale Wojewódzkim XIII Memoriału im. Andrzeja Grubby w tenisie. Już po raz trzynasty Fundacja im. Andrzeja Grubby organizuje cykl turniejów tenisa stołowego dzieci szkół podstawowych pod nazwą Memoriał Andrzeja Grubby. Krakowski Okręgowy Związek Tenisa Stołowego zorganizował 26 marca 2019 r. wojewódzki turniej eliminacyjny, który wygrała reprezentacja szkoły ze Szczytnik, pokonując w półfinale reprezentację Szkoły Podstawowej nr 4 z Nowego Targu, a w finale drużynę ze Szkoły Podstawowej w Waksmundzie. Nasza drużyna zdobyła puchar oraz prawo startu w Finale Ogólnopolskim XIII Memoriału Andrzeja Grubby, który odbędzie się w czerwcu, w Sopocie.  Ponadto Kacper Turecki został nagrodzony pucharem dla najlepszego zawodnika turnieju.

 

W piątek 22 marca 2019 r. zorganizowany został wyjazd uczniów kl. VII i VIII na „Festiwal Zawodów” do Krakowa. Są to targi dla uczniów, którzy stoją przed wyborem szkoły średniej. Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z ofertami wielu placówek z terenu Krakowa i Małopolski. Czekało na nich 140 interaktywnych stoisk, 80 szkół branżowych i techników, ciekawe pokazy różnych profesji. Chętni mogli skorzystać z porad i konsultacji doradców zawodowych.

Szkolny Przegląd – „Mam Talent 2019”- 20 marca 201 r. w Szkole Podstawowej w Szczytnikach odbył się – już po raz kolejny – przegląd „Mam Talent”.

Wystąpiło w nim ponad 40 uczniów, prezentując swoje umiejętności podczas 28 występów. Pozostali uczniowie i nauczyciele mogli podziwiać występy taneczne, recytatorskie, gimnastyczne, wokalne, grę na saksofonie, gitarze, keyboardzie, ukulele, pokaz tenisa stołowego, wystawę rysunków, karate i wiele innych. Talenty, których pokaz wykraczał poza warunki sali gimnastycznej, można było pokazać na filmie; w ten sposób oglądnęliśmy pływanie na basenie i jazdę na deskach elektrycznych. Wszyscy otrzymali tradycyjne nagrody – porcelanowe kubeczki, czekolady i dyplomy uczestnictwa w przeglądzie. Następny przegląd – już za rok!

Bilczyce

Na lekcjach języka angielskiego klasa szósta robiła projekty pt „Futuriscic inventions”. Uczniowie podzieleni na dwuosobowe grupy mieli wymyślić futurystyczny wynalazek i przedstawić go w formie plakatu wraz z opisem w języku angielskim. Niektóre grupy poszły o krok dalej i wykonały modele np. Friendly minion.

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Uczniowie czekają na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny, uroczysty sposób. Tego dnia uczniowie witali ulubioną porę roku w wiosennych kolorach, zaprezentowali swoje umiejętności w „Mam talent”. Oprócz tego wybrali najmilszego ucznia w swojej klasie. Pogoda nie była może wiosenna, ale atmosfera w naszej szkole na pewno.

Niegowić

Pierwszy Dzień Wiosny

źródło: http://www.spwiniary.gdow.pl,, http://www.spjaroszowka.szkolnastrona.pl/,  http://www.spgdow.szkolnastrona.pl, http://sppierzchow.gdow.pl/, http://www.spzreczyce.szkolnastrona.pl/, http://spszczytniki.szkolnastrona.pl, https://spbilczyce.edupage.org/, https://spksiaznice.edupage.org/album/, http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: