Z życia szkół…

Zapraszamy na kolejną porcję informacji z życia naszych szkół…

Winiary

01.12.2017 r. uczniów odwiedził  podróżnik – pan Samuel Kempski z grupy Trzask. Gość opowiadał uczniom o Japonii. Podróż rozpoczęła się w Tokyo – mieście bez początku. W czasie prelekcji wspólnie z panem Samuelem próbowaliśmy się wspiąć na górę Fuji, nocowaliśmy w kapsułowym hotelu. Śpiewaliśmy i tańczyliśmy z robotami. Podróżnik opowiadał także o płytach tektonicznych litosfery, o tsunami, które nawiedziło Japonię 11 marca 2011 r. Podziwialiśmy  zamki; Himeji i Matsumoto. Odwiedziliśmy też dawną stolicę kraju – Kioto. Pan Samuel opowiedział nam także kim są gejsze i jak wygląda ich życie. Jedna z naszych koleżanek miała okazję przymierzyć kilka elementów stroju gejszy. Dowiedzieliśmy się  także, co znaczy słowo Fukushima – dzisiaj kojarząca się światu z elektrownią atomową zniszczoną przez tsunami. Nasz gość starał się nam wytłumaczyć podstawy shinto religii Japończyków. Poznaliśmy historię Hiroszimy oraz  panią Keiko Ogura, która mając osiem lat przeżyła wybuch bomby atomowej. W czasie podróży dopłynęliśmy do świętej wyspy Miyajima, na której nie można się rodzić i umierać, można jednak mieszkać. Odwiedziliśmy także Alpy Japońskie i oglądaliśmy makaki kąpiące się w gorących źródłach. Zobaczyliśmy japońskie domy, mikroskopijne mieszkania w wielkich miastach i wstrząsoodporne wieżowce. Jechaliśmy Shinkansenem – superszybkim pociągiem-pociskiem. Na koniec mieliśmy okazję dowiedzieć się jak smakują śmiertelnie trujące ryby Fugu. To była bardzo intensywna, niesamowita podróż.

Taka forma poznawania państwa czy konkretnego miasta jest naprawdę absorbująca, co można zauważyć obserwując uczniów w trakcie spotkania. Jednak cały sukces zajęcia te zawdzięczają panu Samuelowi, który był bardzo rzetelnie przygotowany, zasypał nas ogromem informacji i bez problemu nawiązał z nami kontakt, za co serdecznie mu dziękujemy. Spotkanie trwało 2 godziny, mimo to nikt nie był znudzony. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, z którego każdy uważny słuchacz wyniósł wiele przydatnej wiedzy, a także miał okazję z rozbawieniem słuchać anegdot z wyprawy. Oby więcej takich podróży! A dla nas — więcej ciekawych relacji!

Katarzyna Tarnowska

 

 

Niegowić

1 grudnia uczniowie klas IV – VII wzięli udział w wycieczce mikołajkowej do Galerii Plaza. Uczniowie wzięli udział w atrakcjach w postaci gry w kręgle, gry w bilard oraz gry i zabawy ruchowe. Następnie młodsze klasy oglądały film „Mikołaj jest w każdym z nas”, starsze „Listy do M3”.

30 listopada odbyły się zabawy andrzejkowe dla klas I-III. Uczniowie wzięli udział w zabawach oraz wróżbach andrzejkowych. Całość została zorganizowana przez samorząd uczniowski

Szczytniki

24 listopada w szkole zaproszone przedszkolaki  oraz uczniowie z klas I – III świętowali „Dzień Pluszowego Misia”. Dzieci usłyszały krótką historię tego święta oraz poznały różnych „misiowych” bohaterów. Głównym punktem spotkania było głośne czytanie fragmentu książki o pluszowym misiu autorstwa Janiny Porazińskiej pt. „Pamiętnik Czarnego Noska”. Każde dziecko mogło również pochwalić się przyniesionym przez siebie na tą okazję ulubionym pluszakiem.

                                         Anna Tatko

 

 

Zręczyce

Przedszkolaki obchodziły dzień Pluszowego Misia a uczniowie bawili się na zabawie andrzejkowej:

 

Pierzchów- zabawa andrzejkowa

 

Gdów

Pierwszoklasiści czytają coraz lepiej i od kilku tygodni regularnie przychodzą na zajęcia czytelnicze do biblioteki. We wtorki na piątej lekcji odbywa się kółko czytelnicze dla klasy I b, natomiast w piątki o 12.50. spotykają się dzieci z klas I a i I b korzystające ze świetlicy szkolnej (zajęcia są formą współpracy pomiędzy świetlicą a biblioteką. Na każdych zajęciach czytany jest głośno fragment wybranej książki, a potem jest czas na samodzielny wybór lektur, ciche czytanie i prace plastyczne. Można także polecić rówieśnikom książkę, która danemu dziecku bardzo się podobała.

 P. Barbara Wilkońska
 

 

Bilczyce- Zabawa Andrzejkowa

 Kiermasz Świąteczny w szkole w Bilczycach

W klimat świąt  Bożego Narodzenia wprowadza nas Kiermasz Świąteczny zorganizowany przez Radę Rodziców naszej szkoły. Pięknie nakryte stoły w Domu Strażaka uginały się od ozdób świątecznych. Nie brakowało stroików, choinek, aniołków, sianka, bombek, pierników i wielu, wielu wspaniałości świątecznych. Można było miło spędzić czas przy kawie, herbacie i pysznym ciasteczku. Korzenny zapach ponczu roznosił się w całym budynku, a smaczne ciasto i rogaliki z kapustą było kupowane przez wszystkich uczestników kiermaszu. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci. Tradycją stało się ozdabianie i konsumowanie pierniczków. Nie można nie zauważyć  ogromnego zaangażowania rodziców,  którym serdecznie dziękujemy.

Gimnazjum Gdów

W listopadzie uczniowie wykrywali cukry tłuszcze i białka w składnikach pokarmowych, przeprowadzali reakcje charakterystyczne dla związków organicznych, a wszystko to odbywało się w ramach zajęć dodatkowych realizowanych w ramach projektu Kierunek Przyszłość.

źródło: http://www.gdow.edu.pl, http://www.spwiniary.gdow.pl/, http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/, http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://spszczytniki.szkolnastrona.pl/, https://spbilczyce.edupage.org/, http://www.spniegowic.szkolnastrona.pl

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: