Z życia szkół…

Po przerwie wracamy z cyklem „Z życia szkół…”, z małą zmianą, bo od dnia dzisiejszego do szkół i przedszkoli zaglądać będziemy w każdą środę, a nie jak dotychczas w poniedziałki. 

Zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń szkolnych z ubiegłych tygodni:

Winiary

We wtorek 18 września  klasa II odwiedziła piekarnię w Gdowie. Na lekcji edukacyjnej uczniowie dowiedzieli się jak wypieka się chleb. Mieli też możliwość samodzielnego wykonania bułeczki, która potem została  wypieczona. Degustowali również wypieki piekarni, które bardzo im smakowały.

4 października gościem w kl. I była Pani Renata Pietrzak, która opowiadała dzieciom o zawodzie krawcowej. Pani Pietrzak przygotowała dla dzieci uszyte własnoręcznie i wypchane jak podusie literki, będące inicjałami ich imion. Wykonała także dodatkową na zajęciach demonstrując etapy jej szycia. Dzieci były zachwycone, zadawały mnóstwo pytań, a na zakończenie zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie.

Książnice

Na początku września uczniowie klas VII i VIII udali się do kina, aby obejrzeć film Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Wycieczka miała na celu: kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna), kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu, integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.

W bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych. W tym roku pasowanie odbyło się 21.09.2018 r. Żeby stać się czytelnikiem szkolnej biblioteki uczniowie klasy pierwszej musieli przejść egzamin, który przygotowała p. Anna Szostak – opiekun biblioteki. Oczywiście wszyscy zdali!!! Uczniowie doskonale poradzili sobie z zagadkami o bajkach, książkach i bibliotece. Pierwszoklasiści dowiedzieli się też jak szanować książki, zapoznali się z księgozbiorem biblioteki oraz dowiedzieli się jak należy zachować się w bibliotece.

W nocy z 28 na 29 września 2018 r. roku klasa VII i VIII nocowały w szkole. Celem imprezy były integracja uczniów, pogłębianie przyjacielskich relacji, oraz umacnianie więzi ze szkołą, uświadomienie, że szkoła to drugi dom, miejsce beztroskiego dzieciństwa a nie tylko nauki i rozwoju. Impreza rozpoczęła się od bitwy na balony. Dziewczyny kontra chłopcy. Były rozmowy,śmiechy, gra w dwa ognie, filmy i wspólne kibicowanie. 

Bilczyce

14 września uczniowie z klas I-V uczestniczyli w niezwykłych lekcjach zorganizowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzieci z klasy I i III wzięły udział w zajęciach „Rycerz i jego zbroja”. Tematyką tych zajęć były bitwy, turniejowe pojedynki, rycerskie pasowania. Wszystko to połączone było z prezentacją eksponatów Galerii „Broń i Barwa” oraz możliwością przymierzenia elementów rycerskiego uzbrojenia. Uczniowie klasy II  podczas zajęć „Historia mody” przyglądali się strojom sprzed setek lat. Dowiedzieli się dlaczego noszono siwe peruki i dlaczego mężczyźni chodzili w pończochach. Mieli możliwość przymierzenia tych szykownych strojów. Uczniowie klasy IV na lekcji muzealnej w Kamienicy Szołayskich dowiedzieli się jak wyglądał „Kraków sto lat temu”, a uczniowie klasy V poznali życie i sztukę Stanisława Wyspiańskiego. Dzięki lekcjom w Muzeum Narodowym uczniowie nie tylko ciekawie spędzili czas, ale i dowiedzieli się wielu nowych rzeczy.

28 września w  szkole obchodzono VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Zadaniem uczniów było przypomnieć sobie i utrwalić tabliczkę mnożenia. W tym dniu, na lekcjach matematyki, w klasach IV-VIII zostały przeprowadzone egzaminy z tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy pozytywnie zdali egzamin otrzymywali certyfikat i odznakę „Eksperta Tabliczki Mnożenia”. Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.

W związku z Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania 28 września uczniowie klasy ósmej czytali młodszym dzieciom fragmenty ciekawych książek, zachęcając do ich wypożyczania i czytania.

Dnia 5 października obchodzony był szkole Światowy Dzień Uśmiechu. Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Ball chciał w ten sposób przypomnieć, że ludzie powinni częściej się uśmiechać i zwracać większą uwagę na spełnianie dobrych uczynków. Wszyscy w tym dniu pięknie uśmiechali się do swoich koleżanek i kolegów.

Szczytniki

Szkoła bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, który jest  odpowiedzią  na wyjątkowe święto Polaków –100 rocznicę odzyskania niepodległości. W związku z tym klasy wykonują określone zadania,a  relacja z ich wykonania zamieszczana jest na stronie internetowej szkoły.

Szkolny Klub Wolontariuszy wziął udział w ogólnopolskim projekcie BohaterON, polegającym na uhonorowaniu i upamiętnieniu uczestników Powstania Warszawskiego. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców. Akcja wysyłania pocztówek do żyjących uczestników powstania ’44 wzmacnia poczucie tożsamości narodowej, krzewi postawy patriotyczne oraz buduje wrażliwość społeczną.  Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariuszy napisali kilkanaście kartek, które zostały przesłane na adres Fundacji Sensoria.

W tym roku w szkole po raz pierwszy obchodzone było Święto Kropki – International Dot Day . Uczniowie poznali historię małej Vashti, analizowali różne opcje rozumienia historii, a finalnie stworzyli Drzewo Talentów. Członkowie Samorządu Uczniowskiego docenili ilość kropek, która pojawiła się na szkolnych korytarzach i nagrodzili wszystkich kolegów słodkim „co nieco”.

Uczniowie szkoły przyjrzeli się bliżej idei Europejskiego Dnia Języków. Szukali odpowiedzi na pytanie skąd pomysł takiego święta i jaki jest jego przekaz. Uczniowie klasy V i VI przygotowali gazetkę z podstawowymi informacjami i smaczkami językowymi.

Zręczyce

 I b zwiedziła w czasie pieszej wycieczki Wólkę Zręczycką. Dzieci z klas O-V  spotkały się z policjantem z Komisariatu Policji w Gdowie w czasie którego rozmawiały na temat bezpieczeństwa. A dzieci z grupy 0 a na zajęciach własnoręcznie przygotowały pyszną witaminową sałatkę i sok. 

Gdów

19 września dzieci z klas 0a i I c  wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego o nazwie „Pod Gruszą”, które mieści się w Gruszowie, małej miejscowości położonej kilka kilometrów od Gdowa. Po przyjeździe na miejsce i przywitaniu się z gospodarzami, przystąpili do robienia kompotów. Następnie zobaczyli ogród warzywny i zbierali z pola ziemniaki wykopane przez gospodarza. W stodole i stajni dowiedzieli się, jakie zwierzęta można spotkać na wsi, a także mieli okazję karmić i głaskać niektóre z nich. Wielką atrakcja okazał się przejazd „karetą” czyli wozem ciągniętym przez traktor do tartaku. Podczas wyjścia do lasu poznali piętra roślinności w lesie, a także usłyszeli, jakie zwierzęta można tu spotkać. Wszystkim bardzo smakowały naleśniki przygotowane przez gospodynię oraz ziemniaki pieczone w piecu. Na końcu wesoło bawili się na wspaniałym placu zabaw.

Szkoła bierze także udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”, uczniowie rozpoczęli już wykonywanie wyznaczonych zadań.

źródło: http://www.spwiniary.gdow.pl/, https://spksiaznice.edupage.org, , https://spbilczyce.edupage.org/  http://spszczytniki.szkolnastrona.pl, http://spzreczyce.szkolnastrona.pl, http://www.spgdow.szkolnastrona.pl/

 
mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: