WIELICZKA 1785 – zwiedzanie wystawy z kuratorem już 27 października

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 27 października 2019 r. o godz. 14.00 na zwiedzanie z kuratorem wystawy „WIELICZKA 1785. Miasto na wielkich arkuszach” w Zamku Żupnym w Wieliczce.

Wystawa prezentuje m.in. unikatową mapę Wieliczki z 1785 roku o imponujących wymiarach 2,4 x 3,3 m, która jest najbardziej szczegółową, kartograficzną dokumentacją górniczego miasta. Następnie wykreślono jej wersję pomniejszoną, z dodatkowymi przekrojami i ozdobnymi napisami. Mapy przez wiele lat służyły urzędnikom salinarnym.

Zawierają mnóstwo szczegółów takich jak: rzeźba terenu, cieki wodne i drogi, poszczególne budowle (ze zróżnicowaniem na murowane i drewniane), granice własnościowe, ogrody, kompleksy pól i lasów. Można odnaleźć zarówno zasypane już szyby, jak i istniejące budynki szybowe, salinarne, kościelne, folwarki i dwory z posiadłościami a nawet zapadliska powierzchniowe.

Ciekawostką są piorunochrony ustawione na wzgórzach widoczne na przekroju miasta oraz austriackie fortyfikacje, które wpisują się w historię soli wielickiej – powstały po to aby pomóc Austriakom utrzymać dochodową kopalnię soli.

Na wystawie można zobaczyć także inne mapy oraz kilkadziesiąt urządzeń mierniczych – teodolity, niwelatory, kompasy, … z XIX i z początku XX w. pochodzące ze zbiorów Wielickiego Muzeum. Autorami wystawy są Marek Skubisz i Józef Charkot.

Wystawa „WIELICZKA 1785. Miasto na wielkich arkuszach” prezentowana jest do 17 listopada 2019 r. W tym dniu będzie też możliwość jej zwiedzania z kuratorem o godz. 10.00 i 13.00

Stały patron medialny: TVP Kraków

Patron medialny: Radio Kraków

www.muzeum.wieliczka.pl

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mojgdow/public_html/mojgdow.pl/wp-includes/functions.php on line 4552