Spotkanie ze Świętym Mikołajem

Niektórych już odwiedził wczesnym rankiem, inni dopiero na niego czekają… Jeśli uda Ci się spotkać Świętego Mikołaja, zrób sobie koniecznie z nim zdjęcie i prześlij nam na adres: redakcja@mojgdow.pl

Już jutro opublikujemy galerię zdjęć z Waszych spotkań ze Świętym Mikołajem.

Obchodzone dziś Mikołajki to polska nazwa święta ku czci świętego Mikołaja, biskupa Miry. 

Święty Mikołaj ze względu na przypisywane mu legendą uczynki (m.in. cały majątek rozdał biednym), został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6 grudnia (w rocznicę śmierci świętego) grzecznym dzieciom przynosi prezenty (zwykle słodycze), a niegrzecznym (na ostrzeżenie) rózgę.

Jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, św. Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka(*).

 

(*) wikipedia.pl

 

 

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: