Rozpoczął się sezon grzewczy. Jaki jest stan naszego powietrza?

Wielu z nas już rozpoczęło ogrzewanie naszych domów i mieszkań, bo wieczory i nocne są w ostatnim czasie dość chłodne. Wraz z rozpoczęciem palenia w piecach wznawiamy akcję, która ma przypominać każdemu z nas, że to my w dużej mierze odpowiadamy za jakość powietrza którym oddychamy. Pamiętamy z ubiegłego roku, że bardzo często normy zanieczyszczenia powietrza były bardzo przekroczone, także u nas. A jak sytuacja wygląda dziś?

Bardzo dobrze! i miejmy nadzieję, że tak zostanie przez całą zimę. Przypominamy, że na terenie gminy Gdów zamontowanych jest pięć pyłomierzy: w Gdowie (w dwóch lokalizacjach), Zręczycach, Wiatowicach i w Jaroszówce. Na stronie internetowej looko2.com możemy w każdej chwili sprawdzić stan zanieczyszczenia powietrza w okolicy.

Czujniki mierzą stężenie pyłów, szczególnie tych najbardziej niebezpiecznych PM2.5 i PM10. Urządzenia w jasny i przejrzysty sposób informują o stanie atmosfery w okolicy, posługując się tzw. Indeksem Jakości Powietrza czyli wskaźnikiem pokazującym poziom zanieczyszczenia dla kilku substancji jednocześnie. Wartość indeksu prezentowana jest w postaci tekstowej oraz na sześciostopniowej skali.

Pamiętajmy, że paląc w piecach bardzo złej jakości węglem, śmieciami, nie mówiąc już o plastikach trujemy sami siebie, nasze dzieci, sąsiadów…

Zachęcamy do przypomnienia sobie paru informacji na temat niskiej emisji: Czy niska emisja ma coś współnego ze mną?

parę słów o pyłach PM10 i PM2,5: Małe, ale groźne- parę słów o pyłach PM10 i PM 2,5 oraz o tym jak ograniczyć ich emisję

Polecamy także stronę na Fb: Gdów w zdrowej atmosferze.

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: