Propozycje wycieczek weekendowych

Przed nami długi weekend. Ci, kórzy wezmą 16 sierpnia wolne, będą cieszyć się czterema dniami odpoczynku. Dla tych którzy zastanawiają się gdzie tym razem pojechać i co zobaczyć przygotowaliśmy propozycję wycieczki, kórą można zaplanować zarówno na jeden dzień jak i na cały weekend.

Nasz cel podróży to Chęciny, a tam:  Jaskinia Raj i Zamek Królewski. Proponujemy też odwiedzieć w pobliżu Centrum Neandertalczyka i Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni.

Przedstawiamy kilka przydatnych informacji:

Jaskinia Raj

Z Gdowa do Jaskini jest ok. 130km , a droga samochodem powinna nam zając ok 2 godzin. 

W sierpniu Jaskinię można zwiedzać od godz. 9 do 18.

Ponieważ Jaskinia Raj jest rezerwatem przyrody o mocno ograniczonym dostępie, narzucone są odgórnie limity dzienne, których nie można przekroczyć. W związku z tym, żeby mieć pewność zwiedzenia Jaskini, sugerujemy uprzednio odpowiednio wcześniej zarezerwować i opłacić bilety. To jedyny sposób, żeby zwiedzić Jaskinię Raj w czasie i godzinie odpowiedniej dla Państwa.Jaskinia nie prowadzi rezerwacji telefonicznych. Informacje na temat dostępności Jaskini dostępne są pod nr tel. +48 41 346 55 18. 

Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego – będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. Jaskinia wyróżnia się wyjątkowo bogatą, różnorodną i dobrze zachowaną szatą naciekową; obok Jaskini Niedźwiedziej w Sudetach należy do unikatowych w Polsce obiektów krasowych. W samej jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe, draperie, perły jaskiniowe, misy martwicowe, jeziorka i „pola ryżowe”. Naliczono łącznie 47 518 form naciekowych, w tym 47 173 stalaktytów.

Zwiedzanie trwa około 45 minut. Wewnątrz jaskini panuje stała temperatura, która wynosi ok. 9 °C, zatem pamietajcie o odpoiwednim ubraniu.

Cennik oraz wszelkie potrzebne informacje znajdziecie na stronie: jaskiniaraj.pl

Wraz z biletem do jaskini można zakupić bilet do Centrum Neandertalczyka. To wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Cztery sale tematyczne przybliżą dzieje i losy człowieka neandertalskiego odpowiadając na pytania: skąd pochodzimy, jak żył i polował Neandertalczyk, i czy wyginął. Szczegóły znajdziesz na stronie: zobacz tutaj

Około 5 km od Jaskini Raj znajduje się Zamek Królewski w Chęcinach. Zwiedzać go można od godz. 9 do 19. Zamek położony jest niedaleko drogi krajowej numer łączącej ze sobą Kraków z Warszawą. Widoczny jest z samej drogi, przy której znajdują się też znaki kierujące na niego. U podnóża zamku znajduje się duży bezpłatny parking, zarówno dla autobusów jak i samochodów osobowych. Zamek, jest stosunkowo niewielki, ale jest dobrze zagospodarowany. Można poczuć tu średniowieczny klimat. Zamek powstał na przełomie XIII i XIV wieku. Obecnie zwiedzającym udostępniono skarbiec zamkowy, wewnętrzną cześć warowni oraz dwie wieże, z których można podziwiać panoramę województwa świętokrzyskiego.

Dla spragnionych wrażeń czeka niespodzianka: 16 sieprnia organizowane jest wydarzenie: Noc na Zamku w Chęcianach. szczegóły: zobacz tutaj

Niecałe 10 km od Jasniki Raj znajduje się Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni, który powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Odtworzono tu typowy układ osadniczy wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej.

Internauci polecają to miejsce do odwiedzenia: Jesteśmy pod wielkim wrażeniem, ilość i jakość eksponatów, otwartość terenu, różnorodność … można się zgubić, błądzić i … podziwiać. Koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, jedno z najlepszych miejsc do zwiedzenia w Świętokrzyskim!!! (wypoiwedź na Trip Advisor)

Szczegółowe informacje na stronie: Muzeum Wsi Kieleckiej

Życzymy pozytywnych wrażeń

źródło: https://www.zamek.checiny.pl/pl/, https://jaskiniaraj.pl/, http://mwk.com.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na: