Obchody Święta Niepodległości

Podobnie jak w ubiegłym roku obchody Święta Niepodległości w gminie Gdów miały miejsce w Niegowici i w Gdowie.

O godz. 10.00 w kościele parafialnym w Niegowici odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny, a następnie zgromadzeni przeszli na cmentarz do Kwatery Żołnierskiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Podniosły charakter święta podkreślała obecność Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów.

W Gdowie uroczystości także rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyli przedstawiciele samorządu lokalnego, poczty sztandarowe, zuchy i drużyny harcerskie z Marszowic, delegacje oraz mieszkańcy gminy. Po nabożeństwie zebrani udali się na Rynek, gdzie przy Pomniku Pamięci odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Wójt Gminy Gdów pan Zbigniew Wojas wygłosił przemówienie okolicznościowe, a delegacje złożyły kwiaty. Podobnie jak w Niegowici, także w Gdowie świętującym towarzyszyła muzyka w wykonaniu Orkiestry Dętej.

Druga część uroczystości odbyła się w  Centrum Kultury, gdzie zgromadzonym zaprezentował się Chór Tutte le Corde pod dyrekcją Elżbiety Gawryszewskiej. Na scenie wystąpiły też dzieci i młodzież -laureaci III Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej, który odbył się w czwartek. W repertuarze Chóru znalazły się takie utwory jak: Rota, Warczą karabiny, Jeszcze jeden mazur dzisiaj, Mazur (w opr. Józefa Świdra) i Krakowiak Stanisława Moniuszki.  W wykonaniu młodych artystów usłyszeliśmy: Ojczyzno ma, Solidarność,  Pierwsza Kadrowa, Biały Krzyż,  Hej chłopcy, bagnet na broń.

Tego samego dnia odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt. „Gmina Gdów w obiektywie”. Do wystawienia swoich prac zaproszono mieszkańców gminy fotografujących uroki naszej małej ojczyzny. Swoje prace prezentowali: Sławomir Kasprzyk, Leszek Wojtal, Oliwia Głuszek, Anna Suchoń. Prace udostępniło także Przedszkole Publiczne w Gdowie. Na wystawie można oglądnąć także zdjęcia z kolekcji Centrum Kultury w Gdowie, które brały udział w Przeglądzie Twórczości CK-Art oraz w projekcie Domy Kultury + Inicjatywy Lokalne. Wystawa prezentuje krajobrazy, miejsca, wydarzenia, ludzi. Ukazuje piękno gdowskiej jesieni oraz klimat Gdowa po zmroku.

Wystawę będzie można zobaczyć w Centrum Kultury w Gdowie do dnia 11.12.2017 r. 

Na zakończenie uroczystości Pani Wioleta Chmiela Dyrektor Centrum Kultury zaprosiła wszystkich Gości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

 

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: