List Wójta Gminy Gdów w związku z aktualną sytuacją związaną z koronawirusem

 

                                                                                           Gdów, 13 marca 2020 roku

                               Szanowni Mieszkańcy,

W związku z  dynamiczną sytuacją związaną z koronawirusem nasza rzeczywistość zmieniła się diametralnie. W połowie tygodnia zdecydowano o zamknięciu uczelni, placówek oświatowych, obiektów sportowych, instytucji kultury i innych budynków użyteczności publicznej. Jako samorząd lokalny dostosowujemy się do wydawanych poleceń i robimy wszystko, aby zagwarantować bezpieczeństwo naszym mieszkańcom.

W zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa musimy zaangażować się wszyscy, bez wyjątku. Dlatego postępowanie każdego z nas musi być zgodne z zaleceniami służb sanitarnych, w poczuciu odpowiedzialności za rodzinę i najbliższych.

Zamkniecie placówek oświatowych ma ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego wirusa. To nie okres ferii czy wakacji, ale domowej kwarantanny. Dlatego ważne jest, aby unikać skupisk ludzi, ograniczyć spotkania ze znajomymi i życie towarzyskie. Najbezpieczniej ograniczyć wyjścia z domu do absolutnego minimum. Młodzież i dzieci szkolne proszę, aby uczyły się w domu i kontaktowały z kolegami wyłącznie przez internet lub telefon. Nie spotykajcie się przez najbliższe tygodnie towarzysko.

Apeluję także o ograniczenie wizyt instytucjach publicznych, a lekarze proszą o ograniczenie wizyt w Ośrodkach Zdrowia. Obecnie wiele spraw można załatwić przez internet czy telefon, a w tym szczególnie trudnym czasie osobiste wstawiennictwo w Urzędzie czy przychodni lekarskiej niech dotyczy tylko pilnych i niecierpiących zwłoki przypadków.

W najbliższe dni proponuję wyznaczyć jednego z domowników do robienia zakupów dla całej rodziny. Dzięki temu unikniemy nadmiernych kolejek w punktach handlowych oraz niepotrzebnych kontaktów z innymi osobami.

Proszę wszystkich o przestrzeganie wszelkich ostrzeżeń i zaleceń, zwłaszcza dotyczących szczególnych zasad higieny. Należy pamiętać o czynnościach, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:
1. Często myć ręce
2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
3. Zachować bezpieczną odległość
4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust

Z  doświadczeń innych krajów wiemy, że  najbardziej  podatną na zarażenie koronowirusem grupą społeczną są Seniorzy, a konsekwencje zarażenia w ich przypadku mogą być poważne. Dlatego to właśnie o nich  musimy  w tym czasie zadbać  szczególnie. Większość  naszych Seniorów przebywa w domach i jest to dla nich miejsce najbezpieczniejsze. W miarę możliwości powinni unikać wychodzenia na zewnątrz lub minimalizować liczbę takich wyjść. Dlatego zwracam się ze szczególnym apelem do rodzin, aby w tym czasie wyręczyć Seniorów w robieniu  zakupów i załatwieniu najpilniejszych spraw.  Apeluję też o pomoc sąsiedzką,  zastanówmy  się,  czy na naszej ulicy, w sąsiedztwie, nie mieszka osoba starsza, która potrzebuje pomocy. Idąc na zakupy, zaoferujmy pomoc,  okażmy solidarność,  właśnie teraz  może mieć ona dla nich kluczowe znaczenie. W przypadku Seniorów, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji i nie mogą liczyć na pomoc  ani rodziny, ani sąsiadów  prosimy o zgłaszanie takiej sytuacji telefonicznie pod numer telefonu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i z dnia na dzień się zmienia. Bardzo proszę, aby na bieżąco sprawdzać informacje pojawiające się w mediach masowych i stosować się do bieżących poleceń służb. Także na stronie internetowej Gminy Gdów będziemy publikować najważniejsze komunikaty.

Jeszcze raz apeluję. W zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa musimy zaangażować się wszyscy, bez wyjątku. Dlatego postępowanie każdego z nas musi być zgodne z zaleceniami służb sanitarnych, w poczuciu odpowiedzialności za rodzinę i najbliższych.

                                                                                                                       Zbigniew Wojas
                                                                                                                    Wójt Gminy Gdów

 

źródło: gdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mojgdow/public_html/mojgdow.pl/wp-includes/functions.php on line 4552