Krew pępowinowa ratuje życie- akcja w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie

Panie, które rodzą w Szpitalu Żeromskiego w krakowie, przez kilka dni dzielą się swoją krwią pępowinową z potrzebującymi z całej Polski i świata. Oddana w szpitalu krew będzie przechowywana w zasobach publicznych Polskiego Banku Komórek Macierzystych i bezpłatnie wykorzystana w leczeniu chorych na raka.

Krew pępowinowa jest nieocenionym skarbem, który w przyszłości może uratować życie każdemu z nas. Stanowi bowiem  bogate źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane. Tylko, że właściwego dawcę szpiku-jak wykazują badania – jest znacznie trudniej znaleźć choremu niż dawcę krwi pępowinowej.

Komórki macierzyste są już wykorzystywane w leczeniu 80 chorób, głównie hematologicznych i onkologicznych. Można je pobrać tylko raz – wyłącznie podczas porodu, a wykorzystać nawet po kilkudziesięciu latach przechowywania.

Krew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach i po „odpępnieniu dziecka”. Do niedawna była ona traktowana jako „odpad” i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Krew pobiera doświadczona położna. Jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny zarówno dla matki jak i dziecka.  

Akcja oddawania krwi pępowinowej w „Żeromskim”  potrwa do środy- 15 listopada. W miniony poniedziałek w ciągu zaledwie kilku godzin od rozpoczęcia  akcji – aż siedem pacjentek zgodziło się na oddanie krwi.

Oddający krew nie ponoszą żadnych kosztów, gdyż zrzekają się wszelkich praw do tej krwi. Akcja trwa do środy.

Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie

mojGdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na: