Koncert Moniuszkowski- muzyczna uczta

4 grudnia w Centrum Kultury w Gdowie odbył się koncert galowy wieńczący obchody Roku Moniuszkowskiego w Publicznej Szkole Muzycznej I st. Tytuł koncertu „Hej, zagrajcie siarczyście” nawiązywał do finałowego Mazura z opery „Straszny dwór”. W pierwszej części koncertu zabrzmiały wybrane pieśni i ballady Jubilata w wykonaniu znakomitych śpiewaków – sopranistki Jolanty Kowalskiej-Pawlikowskiej i barytona Macieja Michalika. Przy fortepianie artystom towarzyszyła Anna Huszczo, koncert zaś prowadziły nauczycielki PSM I st.w Gdowie Anna Taboła i Ewa Kieres. Wystąpił również Chór PSM pod kierunkiem p. Elżbiety Gawryszewskiej prezentując pieśń „Kum i kuma”

W drugiej części gali pojawił się Gość Specjalny – sam Stanisław Moniuszko!

Opowiedział publiczności o swoim życiu i utworach, a nawet sam zasiadł do fortepianu by zaakompaniować we fragmencie „Srasznego Dworu”. Tę część koncertu wypełniły arie z oper Moniuszki – ojca opery narodowej. Zabrzmiała więc słynna polonezowa aria Miecznika ze „Strasznego dworu”, aria Stanisława z „Verbum nobile”, recytatyw i dumka Zosi z opery „Flis” oraz spektakularna aria tytułowej bohaterki opery „Hrabina”.

Podczas koncertu nastąpiło również ogłoszenie wyników Szkolnego konkursu wiedzy o życiu i twórczości Stanisława Moniuszki oraz konkursu plastycznego – „M jak …Moniuszko!”. Nagrodę konkursową w postaci wyjazdu na koncert do sali NOSPRu w Katowicach ufundowała Rada Rodziców PSM I st.w Gdowie, natomiast nagrody rzeczowe – gry planszowe, wydawnictwa nutowe i książkowe poświęcone Moniuszce ufundowało Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Teatr Wielki-Opera Narodowa. Ekspozycję nagrodzonych prac plastycznych, przygotowaną przez p.Annę Suchoń – przewodniczącą jury- można było oglądać na scenie CK, a od jutra podziwiać je będzie można w PSM.

Koncert zakończył uroczysty polonez artystów i publiczności, nie zabrakło szlacheckich strojów i …confetti.

Uczestniczyć w tak pięknym wydarzeniu to nie lada przeżycie. Utwory Moniuszki wykonane przez artystów oraz sposób prowadzenia tego wydarzenia przeniósł nas- widzów w niezwykły świat kultury i sztuki. Pięknie dziękujemy organizatorom za przeniesienie nas w czasie i szerzenie wśród naszych dzieci wiedzy o polskich kompozytorach- napisała w środę po koncercie Pani Anna na naszym fanpage’u

Już w najbliższą sobotę, 7 grudnia, Szkoła Muzyczna zaprasza na kolejne wydarzenie, które odbędzie się w Centrum Kultury w Gdowie: koncert laureatów V Ogólnopolskiego Konkursu Fletowego Gdów 2019. Spotkanie rozpocznie sie o godzinie 18.00.

Autor: admin

Udostępnij post na: