Dworska kuchnia od kuchni w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w Hucisku

Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, 11 i 12 września, w zabytkowym dworze w Hucisku odbyły się nietypowe zajęcia edukacyjne o tematyce kulinarnej.

Organizatorzy Europejskich Dni Dziedzictwa w Hucisku zadbali by dzieciom nie zabrakło atrakcji. Przypomnieli o tym, że to co jedli Polacy od zawsze zależało od pory roku oraz tego z jakiej warstwy społecznej się wywodzili. Inaczej bowiem wyglądał suto zastawiony stół królewski, a inaczej żywili się mieszkańcy wsi. Zawsze jednak w staropolskiej kuchni królowała przede wszystkim kasza, a najbardziej popularnym warzywem była kapusta.

Podczas warsztatów dzieci miały okazje porównać zapachy używanych w kuchni przypraw, poznać sposoby przechowywania żywności i robienia przetworów na zimę. Dowiedziały się, dlaczego Polacy tak lubią karpia po żydowsku czy barszcz ukraiński. Z dużym zaskoczeniem przyjęli fakt, że jednym z tradycyjnych polskich dań są pierogi ruskie.

Zachęcone lekturą książek kucharskich przedstawiających jedzenie na obrazach, sami przystąpili do warsztatów i rysowali martwą naturę, której głównym tematem były warzywa. Tłem do warzywnego tematu były wieloletnie stare drzewa okalające dwór. Ponadto uczestnicy zajęć m.in wykonywali z masy solnej modele owoców i warzyw, malowali, robili stemple, rozwiązywali zagadki matematyczne.

Dzięki uprzejmości właścicieli odrestaurowanego dworu w Hucisku – państwu Rozwadowskim, w jadalni podpatrzyli, jak należy prawidłowo nakrywać do stołu. Bystre oko zauważyło, że inicjały właścicieli można zauważyć nawet na sztućcach.

Jednym z celów warsztatów było przekazanie dzieciom ogromnego szacunku do chleba, a przede wszystkim zachęcenie ich, by nie marnowały żywności.

Po zakończeniu części warsztatowej dzieci skosztowały zupy dyniowej oraz pysznego chleba z pieca chlebowego. Pełne wrażeń spotkanie zakończyły wspólnym spacerem po dworskim ogrodzie oraz obejrzeniem wystawy plenerowej na płocie pobliskiego Domu Opowieści.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Plenerownia. Warsztaty odbyły się dzięki uprzejmości państwa Rozwadowskich, w ramach projektu „Wakacyjne wyprawki matematyczne” realizowanemu dzięki dotacji Fundacji mBanku. Ich celem było ukazanie związków dziedzictwa i matematyki.

 

 

 

 

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content