Będziemy płacić więcej za odbiór śmieci…

Kilka dni temu została podana oficjalna informacja, o podwyżce cen za śmieci w nowym roku. Potwierdziło się to, czego obawialiśmy się od dłuższego czasu. Do tej pory czytaliśmy w gazetach i na portalach internetowych nagłówki: „Cena śmieci w górę”, „Bolesna podwyżka opłat”, „Mieszkańców czeka duża podwyżka”, „Drastyczne podwyżki cen odbioru śmieci, nawet trzykrotnie drożej!” – tylko do tej pory nie dotyczyło to nas, ale naszych bliższych i dalszych sąsiadów.

Dlaczego doszło do podwyżek?

Dotychczas podwyżki omijały naszą gminę, jednak teraz nie ma wyjścia. Ceny, jakie dyktują firmy odbierające odpady są drastycznie wyższe niż obecnie, dlatego koszty ponoszone przez mieszkańców również pójdą mocno w górę. Jesienią br. gmina Gdów ogłosiła przetarg na kolejne 12 miesięcy na odbieranie i zagospodarowanie odpadów. W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty. Propozycja pierwszej firmy to kwota około 376 000 zł, a drugiej – ok. 466 665 zł za miesiąc realizacji usług. Dla porównania – obecnie miesięczny koszt za odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych to około 167 000 zł. Oznacza to, że najniższa oferta jest o około 209 000 zł droższa niż dotychczas!

Powodów wzrostu cen jest wiele, m.in.: gospodarstwa domowe produkują  i oddają coraz więcej śmieci, lawinowo rosną kwoty za korzystanie ze środowiska, firmy odbierające odpady ponoszą coraz wyższe opłaty związane z przetwarzaniem odpadów, podwyżki płac pracowników firm odbierających odpady w związku z podwyżką płacy minimalnej i problem ze znalezieniem pracowników, wzrost stałych kosztów, które ponoszą wykonawcy – wyższe ceny prądu i paliwa, ogólny wzrost cen transportu, zmiany w ustawie o odpadach, które nakładają nowe obowiązki na firmy nimi gospodarujące, co pociąga za sobą dodatkowe wydatki.

W Urzędzie Gminy zostały przeprowadzone wyliczenia i analizy różnych wariantów dotyczące ustalenia nowych stawek opłat. Propozycje były dyskutowane przez komisje Rady Gminy, a następnie zaprezentowane zostały 5 grudnia na Sesji Rady Gminy. Wcześniej długo rozmawiano, liczono, sprawdzano różne opcje. Pojawił się np. pomysł, aby rodziny wielodzietne płaciły niższą stawkę, jednak odrzucono go argumentując, że byłoby to nieuczciwe w stosunku np. do osób starszych i samotnych albo niepełnosprawnych. Szczególnie, że rodziny z dziećmi są objęte programem 500+ i mają z tego tytułu dodatkowy dochód. Ostatecznie wszyscy uznali, że nie da się uniknąć podwyżek, ponieważ zebrane od mieszkańców opłaty należy skalkulować tak, aby pokryły koszty wywozu i utylizacji odpadów. Wypracowane propozycje ostatecznie pozytywnie zaopiniowały komisje zajmujące się tą tematyką. Następnie Rada Gminy jednogłośnie podjęła pakiet uchwał dotyczących odpadów komunalnych.

Ile będziemy płacić?

Najbardziej bolesną dla domowego budżetu zmianą jest wyższa opłata za gospodarowanie odpadami. Od nowego roku będzie to 25 zł od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość. Może być jednak niewielka ulga. Rodziny, które zadeklarują kompostowanie bioodpadów w przydomowym kompostowniku mogą liczyć na obniżenie opłaty o 5 zł. od gospodarstwa. Zmiany nastąpią także w terminach płatności. Dotychczas płaciliśmy rachunki raz na kwartał (za trzy miesiące), a od nowego roku opłaty płatne będą „z dołu” za okresy dwumiesięczne (do końca: lutego, kwietnia, czerwca, sierpnia, października, grudnia).

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/mojgdow/public_html/mojgdow.pl/wp-includes/functions.php on line 4552